Ulga IP Box
to 5% podatku
dochodowego
OfertaKto może skorzystać z ulgi IP Box?
Z ulgi IP Box mogą skorzystać zarówno podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT) oraz podatku dochodowego od osób prawnych (CIT).
Warunki wdrożenia IP Box
Prowadzenie działalności badawczo
-rozwojowej
Wytworzenie, ulepszenie lub rozwinięcie kwalifikowanego prawa własności intelektualnej (IP)
Uzyskanie dochodu z kwalifikowanego IP w sposób wskazany w ustawie (np. sprzedaż, licencja)
Prowadzenie ewidencji IP Box zgodnie z wymogami ustawowymi
W praktyce najczęściej z ulgi IP Box korzystają osoby i podmioty zajmujące się działalnością związaną z programowaniem, które wytwarzają, ulepszają lub rozwijają programy komputerowe i wszelkie rodzaju oprogramowanie.
Etapy wdrożenia IP Box
OfertaAnaliza możliwości wdrożenia IP Box i zakresu
Przygotowanie wniosku o interpretację podatkową
Ten etap opcjonalnie może być wykonywany równolegle z etapem 3 oraz 4)
Przygotowanie ewidencji IP Box
Przeprowadzenie postępowania nadpłatowego za poprzednie lata
IP Box
– dowiedz się
więcej
CO TRZEBA ZROBIĆ ABY SKORZYSTAĆ Z ULGI?
Ulga dostępna jest dla podatników, którzy wytwarzają „kwalifikowanie prawo własności intelektualnej”, którym może być np. program komputerowy. Co istotne – podatnik przy jego tworzeniu może korzystać z wartości nabywanych bezpośrednio od innych podmiotów (co jednak może mieć wpływ na wskaźnik NEXUS). Ponadto, kwalifikowane prawo własności intelektualnej powinno zostać wytworzone, rozwinięte lub ulepszone przez podatnika w ramach prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej.
Ustawa o PIT przewiduje jeszcze kilka innych warunków, m.in. jedynie określone kategorie dochodu mogą być objęte IP BOX. Dodatkowo, konieczne jest prowadzenie odrębnej ewidencji.
Odpowiednia analiza
Nasze doświadczenie wskazuje, iż wielu podatników nie korzysta z preferencji IP BOX. Często wydaje im się, że takie prawo im nie przysługuje z uwagi na nie spełnienie któregoś z warunków. W wielu przypadkach jednak odpowiednia analiza stanu faktycznego przez doradcę podatkowego prowadzi najczęściej do odmiennych wniosków.
Dlatego w każdej sytuacji, jeżeli tylko w Twojej działalności pracujesz z kwalifikowanymi prawami własności intelektualnej, warto potwierdzić czy możesz zastosować ulgę IP BOX. W tym celu najlepiej skontaktować się z doradcą podatkowym.
CZY MOŻNA WDROŻYĆ ULGĘ WSTECZ - TJ. ZA 2019 / 2020 R.?
Ulga IP BOX może zostać zastosowana wstecznie tj. za okresy 2019 oraz 2020 r. (ulga weszła w życie od 1 stycznia 2019 r.). Chociaż organy podatkowe próbują interpretować przepisy w tym zakresie na niekorzyść podatników, jest to w naszej ocenie podejście błędne, co potwierdzają Wojewódzkie Sądy Administracyjne.
W czym tkwi problem?
Organy podatkowe twierdzą, że skoro ewidencja nie była prowadzona od początku okresu (a nawet przed jego rozpoczęciem), za który podatnik chce skorzystać z ulgi, to nie ma prawa do IP Box. Taka interpretacja jest niezgodna z Ustawą o PIT.
NIE PONOSZĘ KOSZTÓW BEZPOŚREDNICH - CZY MOGĘ SKORZYSTAĆ Z IP BOX?
Początkowo nie było oczywiste czy ulga może zostać zastosowana przez podatników, którzy nie ponoszą kosztów bezpośrednio związanych z kwalifikowanych praw własności intelektualnej, a wykonują jedynie pracę własną w tym zakresie. Niemniej, organy podatkowe potwierdziły, że w takich wypadkach za koszty bezpośrednio związane z IP BOX (do celów wskaźnika NEXUS) można uznać np. składki na ZUS, jak też inne koszty ogólne.
W związku z powyższym fakt, że w swojej działalności wykorzystujesz jedynie pracę własną, nie stanowi przeszkody do skorzystania z 5% stawki podatku dochodowego.
Opinie naszych
klientów
Dołącz do
zadowolonych
klientów
i obniż swoje
podatki
Prześlij zgłoszenie i uzyskaj ofertę
na wdrożenie IP Box w Twojej działalności.
Wykonaj pierwszy krok
do obniżenia swoich podatku
OfertaKim jesteśmy
i dlaczego możemy
Ci pomóc?
Jestem doradcą podatkowym wpisanym na listę prowadzoną przez KIDP pod numerem 13940 oraz absolwentem Uniwersytetu Warszawskiego na kierunku Prawo.
Doradztwem podatkowym zajmuję się od ponad 5 lat. W tym czasie prowadziłem ponad 50 projektów w zakresie efektywności podatkowej (optymalizacja, wdrażanie ulg), w tym w zakresie wdrażania IP Box. Największe przedsiębiorstwo, dla którego realizowaliśmy projekt optymalizacji podatków to spółka z przychodem rocznym ok. 150 milionów zł (wdrożenie CIT estońskiego). Do tej pory wszystkie realizowane przez nas projekty IP Box zakończyły się sukcesem i najczęściej uzyskaniem dla klienta zwrotu nadpłaty podatku za poprzednie lata.