10.10.2024.r

9% CIT – zasady w 2024 r.

9% CIT – zasady

Spółka z o.o. oferuje ciekawe możliwości jeżeli chodzi o wysokość opodatkowania dochodów. Przede wszystkim jest to możliwość skorzystania z podatku w wysokości 9%, ale również z estońskiego CIT.

Spółka z o.o. – zasady opodatkowania

Tytułem wstępu przypomnimy podstawowe zasady opodatkowania spółek z o.o.

  • Spółka z o.o. posiada osobowość prawną (zdolność do bycia podmiotem praw i obowiązków oraz do dokonywania we własnym imieniu czynności prawnych).
  • Dochody spółki z o.o. są opodatkowane podatkiem dochodowym od osób prawnych (CIT) na poziomie tej spółki. Opodatkowaniu zasadniczo podlega dochód tj. przychody pomniejszone o koszty uzyskania przychodów (bez przychodów, gdzie podatek jest zryczałtowany). Aktualnie obowiązują stawki CIT w wysokości 9% i 19%.
  • Zyski wypłacane ze spółki do wspólnika opodatkowane są podatkiem od dywidend 19%.
  • Ponadto, wspólnik może osiągać dochody z działalności na rzecz spółki z o.o. w inny sposób (np. pełnienie funkcji członka zarządu, zatrudnienie czy świadczenie usług).

Dla kogo stawka CIT 9%?

Stawka 9% dotyczy małych podatników, których przychody (tj. bez kwoty podatku VAT) nie przekroczyły wyrażonej w złotych kwoty odpowiadającej równowartości 2 000 000 euro. Kwotę przelicza się według średniego kursu euro ogłaszanego przez NBP na pierwszy dzień roboczy roku podatkowego. W 2024 r. jest to 8 687 000 zł.

Ponadto, konieczne jest posiadanie statusu małego podatnika. Małym podatnikiem jest podmiot którego przychody za zeszły rok nie przekroczyły 2 mln euro, do przeliczenia stosuje się kurs średni NBP na pierwszy dzień roboczy października poprzedniego roku. W 2023 r. było to 9 218 000 zł wraz z podatkiem VAT. Natomiast warunek małego podatnika nie ma zastosowania do spółek z o.o. w roku rozpoczęcia działalności.

Wyłączenie możliwości stosowania stawki 9% dla niektórych spółek z o.o.

Przy stosowaniu obniżonej stawki 9% obowiązują pewne wyłączenia. W tym miejscu omówimy konkretny przypadek tj. założenie spółki z o.o. przed przedsiębiorcę indywidualnego.

Ustawa mówi, że stawki 9% nie mogą stosować spółki z o.o., utworzone:

  • w wyniku przekształcenia, połączenia lub podziału podatników;
  • w wyniku przekształcenia przedsiębiorcy będącego osobą fizyczną wykonującą we własnym imieniu działalność gospodarczą lub spółki niebędącej osobą prawną;
  • przez osoby fizyczne, które wniosły na poczet kapitału podatnika uprzednio prowadzone przez siebie przedsiębiorstwo, zorganizowaną część przedsiębiorstwa albo składniki majątku o wartości co najmniej 10 000 euro.

Powyższe wyłączenie dotyczy roku podatkowym, w którym spółka z o.o. rozpoczyna działalność oraz bezpośrednio po nim następującym.

Masz pytania? Skontaktuj się z nami.

Potrzebujesz wsparcia doradcy podatkowego?