Estoński CIT jest bardzo atrakcyjnym rozwiązaniem dla spółek podlegających pod podatek dochodowy od osób prawnych, którym po prostu trzeba się zainteresować.
CIT estoński wdrożono do polskich przepisów od 1 stycznia 2021 r. Niestety, wbrew oczekiwaniom MF, ten model opodatkowania nie cieszył się początkowo popularnością. Z tego modelu rozliczeń w pierwszym roku jego obowiązywania skorzystało bowiem niewielu przedsiębiorców. W związku z tym od kolejnego roku wdrożono istotne zmiany w ryczałcie od dochodów spółek i w takiej też wersji przepisy te obowiązują aktualnie.
Zmiany na korzyść podatników od 2022 r.
Od 2022 r. zrezygnowany z warunków, które powodowały, że CIT estoński nie był rozwiązaniem, z którego przedsiębiorcy chcieli korzystać, tj.:
1. Rezygnacja z obowiązku ponoszenia nakładów inwestycyjnych w określonej wysokości.
2. Umożliwienie skorzystania nie tylko spółkom z o.o. i akcyjnym, ale też komandytowym i komandytowo-akcyjnym.
3. Zniesienie limitu przychodów, który wynosił 100 mln zł.
4. Obniżenie łącznego opodatkowania PIT i CIT z 25% do 20%.
Natomiast nie zmieniły się pozostałe warunki m.in. spółka nie może posiadać podmiotów zależnych oraz jej właścicielami mogą być jedynie osoby fizyczne.
Ponadto, konieczne jest zatrudnianie określonej liczy pracowników (3 pełne etaty). Dodatkowo, większość przychodów spółki powinna pochodzić z działalności operacyjnej (a nie finansowej).
Estoński CIT – czy warto skorzystać?
Z całą pewnością estoński CIT w nowej wersji jest dużo bardziej atrakcyjny. Przy odpowiednim ułożeniu działalności, możliwe będzie odroczenie opodatkowania na długi okres. Jedną z najważniejszych zalet estońskiego CIT jest bowiem możliwość odroczenia opodatkowania zysków do momentu ich faktycznego wypłacenia wspólnikom, np. w formie dywidendy. Oznacza to, że przedsiębiorstwa nie muszą płacić podatku od dochodu tak długo, jak zyski pozostają w firmie i są reinwestowane.
Jest to więc bardzo ciekawe rozwiązanie, którego wdrożenie warto rozważyć. Należy jednak pamiętać, iż przy wyborze tej formy działalności pojawiają się też dodatkowe trudności. Przykładową jest forma wykonywania przez wspólników usług dla spółki. Kwestie te powinny zostać odpowiednio przeanalizowane ze wsparciem doradcy podatkowego.
Masz pytanie? Skontaktuj się z nami.